Позашкільний навчальний заклад
центр дитячої та юнацької творчості
“МЕЛОДІЇ МОРЯ”
(конспект заняття
гуртка «Чарівні барви»)
м. Комсомольськ
2013
Чапала Анастасія Аркадіївна,
керівник гуртка «Чарівні барви» позашкільного навчального закладу центру дитячої та юнацької творчості Комсомольської міської ради.
Чапала А.А.. « Мелодії моря» (конспект заняття гуртка «Чарівні барви)
м. Комсомольськ – 2013. – 16 с.
Збірник містить конспект заняття «Мелодії моря» гуртка «Чарівні барви» Центру дитячої та юнацької творчості для вихованців початкового рівня І року навчання.
Посібник розрахований на керівників гуртків образотворчого мистецтва позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, вчителів.
Відповідальна за випуск:
Лаптєва Тамара Миколаївна, директор позашкільного навчального закладу центру дитячої та юнацької творчості Комсомольської міської ради.
Затверджено методичною радою позашкільного навчального закладу центру дитячої та юнацької творчості Комсомольської міської ради,
протокол № 2 від 15.01.2013р.
Вступ.
Головна мета загальноосвітньої і професійної школи та гуртків центру творчості – виховання гармонійно розвиненої особистості. Одним із найважливіших засобів такого виховання є образотворче мистецтво. Воно дає педагогу безмежні можливості для естетичного, морального і трудового виховання. Творчість єднає, допомагає розуміти і поважати світосприйняття інших людей, посилює взаємини між батьками й дітьми. діти впливають на наш світогляд. Це чудово, що можна творити разом. А коли батьки розділяють з дитиною радість успіху, то це дарує справжню насолоду.
Естетичне виховання, будучи частиною морального, трудового і фізичного виховання, направлене на всебічний розвиток нової людини, у якої інтелектуальна і фізична досконалість поєднується з високою культурою почуттів.
Естетичне відношення вихованців до світу – це не тільки споглядання краси, а насамперед прагнення до творчості за законами краси.
Дана збірка має на меті висвітлити найбільш важливі питання для педагога-практика: умови застосування методу групової роботи, структуру групових занять, методику проведення проектної діяльності на прикладі досвіду роботи керівника гуртка образотворчого мистецтва центру дитячої та юнацької творчості.
Сподіваюся, що саме заняття «Мелодії моря» у гуртку «Чарівні барви» допоможе керівникам гуртків образотворчого мистецтва позашкільних закладів та вчителям образотворчого мистецтва загальноосвітніх шкіл розвинути в своїх учнях творче мислення, художні здібності, сформувати естетичний смак у дітей та підлітків засобами образотворчого мистецтва.
Тема заняття: Абстрактна композиція «Мелодії моря».
Мета заняття:
– Ознайомити учнів з абстрактним живописом, як одним з напрямків мистецтва ХХ століття;
– Навчити учнів користуватися законами кольорознавства для створення певного настрою в композиції;
– Формувати практичні навички створювання композиції за власним задумом, на основі асоціацій, які виникають під час прослуховування музичних творів;
– Розвивати творчі здібності, образне мислення, абстрактне мислення;
– Вдосконалювати навички гармонійного заповнення картинної площини, вміння вибирати кольоросполучення відповідно до власного задуму;
– Розвивати емоційне сприймання оточуючого світу природи;
– Виховувати естетичний смак, любов до мистецтва, потребу спілкування з творами майстрів образотворчого мистецтва.
Тип заняття: засвоєння нових знань, формування практичних умінь та навичок.
Вид заняття: групові: спочатку ведеться робота з усією групою, викладається загальний матеріал, а потім у межах групи виділити підгрупи.
Форма заняття: змагання.
Наочні посібники та обладнання:
1)Репродукції картин художників-абстракціоністів та художників-реалістів пейзажного жанру;
2) Власні творчі роботи;
3) Дитячі роботи;
4) Таблиці з кольорознавства;
5) Звукозапис живої природи: «шум моря, лісу, дощу».
Матеріали для педагога: акварельні фарби, пензлики, посуд для води, палітра, серветка, папір, парафін, графічний олівець.
Матеріали для учнів: папір, акварельні фарби, пензлики, посуд для води, палітра, парафін, серветки, графічний олівець, картки оцінювання участі в роботі малої групи.
Рекомендації: Під час заняття група ділиться на 2 підгрупи по 7 вихованців. Кожна група має спостерігача і доповідача. Діти сидять за столами, які розташовані так, щоб група утворювала своєрідне коло, або букву п, й була можливість спілкуватися та допомагати один одному. Група працюватиме за певними правилами. Кожна група буде мати своє завдання, яке спочатку обговорюється, коли виникає питання, діти повинні звертатися до керівника групи. Учень, який слідкує за часом, повинен відчувати відповідальність за колективну роботу, бути уважним. Після виконання завдання доповідач повідомляє про результати роботи групи.
Очікуваний результат: діти повинні навчитися створювати художні композиції за власним задумом на основі асоціацій, які виникають під час прослуховування музичних творів, діти повинні вміти користуватися законами кольорознавства для створення певного настрою в композиції. Поповнення словникового запасу учнів.
Послідовність виконання завдання групи:
1. Група отримує завдання і за виділений час повинна виконати завдання та оголосити про результати роботи своєї групи.
2. Керівник групи зачитує завдання для групи, організовує порядок роботи, пропонує висловитися по черзі, заохочує до роботи, за згодою групи визначає доповідача.
3. Спостерігач слідкує за часом, заохочує групу до роботи.
4. Доповідач чітко висловлює думку групи, доповідає керівнику гуртка про результати роботи групи.
Хід заняття:
І. Вступна частина:
– повідомлення теми та мети заняття, очікуваних результатів;
– актуалізація опорних знань;
– мотивація навчальної діяльності гуртківців.
ІІ. Основна частина:
– висвітлення керівником гуртка матеріалу нової теми;
– оволодіння новими теоретичними та практичними знаннями;
– залучення учнів до самостійного осмислення нового матеріалу, самостійна робота;
– підведення гуртківців до узагальнень, висновків.
1. Слова педагога: Сьогодні ви будете працювати в групах, що буває не на кожному занятті і завдання, яке буде запропоновано для виконання, теж буде незвичайним та новим для вас, як і техніка його виконання. Бачите, скільки нового на вас очікує, тож приготуйтесь, та уважно слухайте. Щоб краще зрозуміти завдання – уявимо собі, що знаходимося в залі художнього музею, де зібрані картини художників різних напрямків і різних століть (спочатку демонструються репродукції або ілюстрації картин художників-реалістів: Левітана, Шишкіна, Куїнджі та інших).
Використовуючи метод співбесіди, звертаюсь до учнів:
● до якого виду образотворчого мистецтва належать ці твори? Чому ви так вважаєте? Правильно! До живопису, бо виконані в кольорі;
● до якого жанру вони належать? Дайте пояснення; Правильно! Це пейзажний жанр – зображення на картині видів природи, явищ природи, видів міста, села або моря;
● назвіть авторів і назви картин;
● що ви знаєте про історію виникнення пейзажу?
2. Доповідь учня: Перші пейзажі виникли у далекому Китаї в ІV столітті н.е. Зображення природи було головним предметом роздумів китайських художників. Культ природи зародився у Китаї у сиву давнину. Цьому сприяло поширення буддизму, який пропонує «спостереження природи» заради очищення духу й досягнення мудрості (під час доповіді проходить демонстрація китайських пейзажів).
Слова педагога: Чудово, Софійко! Ти на відмінно знаєш історію пейзажів, а тепер, любі діти, розглянемо картини іншого напрямку. Ці твори мистецтва також живописні, але їх автори відмовилися від зображення реальних, конкретних об’єктів і свої почуття та емоції передають за допомогою кольору; (демонструються картини художників-абстракціоністів). Цей напрямок в мистецтві називається – абстракціонізм. Отже, тема нашого заняття: «Створення абстрактної композиції».
Після цього заняття ви зможете:
– чітко відрізняти стиль «абстракціонізм»;
– засвоїти необхідну термінологію;
– працювати в групах;
– створювати абстрактні композиції;
– давати власну оцінку результатам колективної роботи та свого внеску в неї;
– висловлювати власне ставлення до творів образотворчого мистецтва;
– асоціативно поєднувати кольори та звуки.
3. Словникова робота.
Для запису в словник: абстракціонізм – безпредметне мистецтво, відмова від зображення видимої реальності. Цей стиль виник на початку ХХ століття. Художники – абстракціоністи відмовилися від зображення реальних об’єктів і своєї думки, почуття висловлюють за допомогою кольору.
4. Розповідь педагога: засновником цього напрямку вважають Василя Кандинського, який зробив акцент на самостійності кольору, на кольорових комбінаціях і асоціаціях з музикою. Абстракціоніста завжди цікавить стан душі людини, і символами цього світу стають кольори. Так, наприклад, зелений – гармонія, білий – народження, жовтий – радість, червоний – мужність, чорний – смерть, коричневий – згасання.
Важливо розуміти, що кожен колір несе на собі певне емоційне навантаження. Коли ми слухаємо музику, в нашій уяві виникають певні образи, у кожного свої, основані на спогадах, власному досвіді та емоціях.
Зараз до уваги кожної групи буде запропоновано прослухати музичний уривок (звуки моря та відповідна мелодія). Ваше завдання:
– прослухати звукозапис;
– висловити свою думку що до уривку, поділитися враженнями;
– свої асоціації передати за допомогою кольору, користуючись таблицею з кольорознавства (Додаток 1).
На виконання завдання відводиться 40 хвилин. Після виконання завдання доповідач від кожної групи поділиться враженням стосовно виконаної роботи. Швидко виконати практичну роботу вам допоможе техніка акварельного живопису «по мокрому». (Кожна група отримує листи з завданням (Додаток 2).
5. Виконання педагогом малюнку біля дошки:
● Графітним олівцем, ледве помітною лінією, проведемо лінію горизонту та намалюємо сонце, а потім повторимо це зображення, натискаючи на папір шматочком парафінової свічки.
● Змочимо аркуш пензлем з водою.
● Розфарбуємо небо.
● Потім розфарбуємо море.
● Коли фарба підсохне – намалюємо перший план (корали та риби, або дерева, кущі, каміння, тощо).
6. Виконання творчо-практичного завдання.
Звучить мелодія, діти уважно слухають, по черзі в кожній групі діляться враженнями, обговорюють композицію. Виконують малюнок колективно на аркуші формату А – 2. Спостерігач уважно слідкує за тим, щоб встигнути виконати завдання у відповідний час. Педагог підводить гуртківців до узагальнень, висновків, йде перевірка виконання завдання. Доповідач від кожної групи презентує результати виконання завдання.
Педагог збирає роботи для демонстрування на дошці. Коментує, пропонує вказати учням на характерні помилки та вибрати найбільш вдалу роботу, роздає учням картки оцінювання власної роботи в групі (Додаток 3).
7. Заключна частина.
– Загальний підсумок заняття із зазначенням його позитивних та негативних моментів;
-Обґрунтування гуртківцями можливості використання отриманих знань, умінь та навичок;
– Перегляд робіт, виконаних на занятті;
– Повідомлення завдань на наступне заняття.
Домашнє завдання:
– Вивчити за словником образотворчого мистецтва визначення стилю-абстракціонізм.
– Намалювати пейзаж з натури або по пам’яті в техніці «акварель по мокрому».
Додаток № 1.
Таблиця з кольорознавства.
| теплі кольори | холодні кольори |
| червоний | синій |
| оранжевий | блакитний |
| жовтий | фіолетовий |
| коричневий | зелений |
| теплі | холодні |
| тепло | сум |
| радість | дощ |
| сонце | сніг |
| літо | лід |
| кров | плач |
| вогонь | море |
| квіти | зима |
| життя | вода |
| хліб | трава |
Додаток № 2.
Завдання для групи:
● Прослухати звукозапис.
● Висловитись по черзі.
● Створити композицію, на основі асоціацій, які виникли під час прослуховування музики.
● При виконанні завдання користуватися таблицею з кольорознавства.
● Вибрати доповідача.
● Оголосити про результат роботи групи.
Додаток № 3.
Оцінювання учнем власної участі в роботі малої групи.
| Як добре я працював із своїми товаришами | завж-
ди |
звичай-
но |
іно-ді | ніко-ли |
| Я співпрацював з іншими, коли ми працювали над досягненням загальних цілей | ||||
| Я ретельно
працював над завданням |
||||
| Я висловлював
нові ідеї |
||||
| Я вносив конструктивні пропозиції,
коли мене просили про допомогу
|
||||
| Я підбадьорював
інших
|
Список використаної літератури
1. Живопис 1920 – 1930 років. – М.: Альбом «Советский художник», 1989р.
2. Кириченко М.А. Основи образотворчої грамоти. – К: Вища школа, 1982р.
3. Нелюба А.М. Словник з образотворчого мистецтва. – Х.: Прінтал, 2000р.
4. Полякова Г.А., Божко Л.Г., Лейбіна О.О. Образотворче мистецтво.- Х.: Скорпіон, 2001р.
