г.”Юний дизайнер”, керівник Хохуля Олена Вікторівна

Позашкільний  навчальний  заклад

центр    дитячої    та    юнацької    творчості

 

“ІЗ ГЛИБИНИ ОКЕАНУ”

Конспект заняття гуртка «Юний дизайнер»

 

м.Комсомольськ

2013

Хохуля Олена Вікторівна,    керівник   гуртка  «Юний дизайнер»                              позашкільного          навчального    закладу         центру       дитячої   та        юнацької       творчості  Комсомольської  міської  ради.

 

 

 

Хохуля О.В.  «Із глибини океану» (конспект заняття  гуртка  «Юний дизайнер»), м. Комсомольськ – 2013– 40 с.

Збірник містить конспект заняття «Із глибини океану»  гуртка «Юний дизайнер» Центру дитячої та юнацької творчості для вихованців груп початкового рівня І року навчання. Посібник розрахований на керівників гуртків декоративно-вжиткового мистецтва позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів, вчителів.

Відповідальна за випуск: Лаптєва Тамара Миколаївна, директор позашкільного навчального закладу центру дитячої та юнацької творчості Комсомольської  міської  ради.

 

Затверджено  методичною  радою позашкільного навчального закладу центру дитячої та юнацької творчості Комсомольської  міської  ради,  протокол     № 2 від 15.01.2013р

Вступ.

Після літнього відпочинку ми приїжджаємо додому в міські квартири з купою красивих черепашок, які назбирали на морі або річці. Що можна зробити з цих черепашок? Безліч прекрасних виробів! Такі поробки допоможуть весело і з користю провести час, а інтер’єр вашого будинку поповниться новими красивими виробами. З черепашок можна виготовити своїми руками картини, свічки, панно і багато іншого.

Пора взятися за справу, пустити в хід свою уяву і створити шедевр, морську саморобку. Адже вироби з черепашок дарують нам спогади про літо, про морської хвилі, про легкий вітерець, що пестить наше тіло і про синьо-блакитне небо з літаючими в ньому чайками.

Вироби з черепашок – це простий і захоплюючий вид творчості. На відміну, скажімо, від яєчної шкаралупи, черепашка є твердим матеріалом. Це дозволяє не тільки дорослому займатися самовираженням через творчість, але і долучити до нього дітей. Другим важливим позитивним аспектом черепашок і виробів з них є їх різноманіття форм.

Вихованець розглядаючи й сортуючи раковини, запропонує вам свій варіант поробки з мушель. Якщо він соромиться, то задайте йому пряме запитання. Відповідь допоможе вам краще зрозуміти внутрішній світ дитини, її інтереси і психологію.

 

Тема. Із глибини океану…

Мета:

  • навчальна: розширити знання про історію виникнення та види черепашок та можливості їх застосування у декоративно – прикладній творчості; ознайомити з можливістю застосування інших «дарів моря»: коралових гілочок, морських зірок, камінчиків, обтесаних стекол і гілочок дерев; ознайомити з послідовністю підготовки раковин перед застосуванням; навчитися виготовляти і декорувати рамку для фотографії у морському стилі.
  • виховна: виховувати працелюбність, старанність, охайність, терплячість,економність, почуття до прекрасного, бережне ставлення до природи.
  • розвиваюча: розвивати естетичні смаки, творчу уяву, фантазію, розвивати вміння планувати і обдумувати.

Тип заняття: комбінований.

Вид заняття: групове заняття.

Наочність: зразки готових виробів,  інструкційні картки,малюнки, зображення.

Обладнання і матеріали: 2 листи щільного картону, лінійка, олівець, ножиці або різак для паперу, лляна тканина, термоклей або клей «Дракон», фотографія – розмір 10 х 15, прикраси: морські зірки, черепашки, камінчики, 2 види лляної тканини, намистинки, коралові гілочки, лляна сітка і шпагат.

Очікуваний результат: гуртківці розширили знання про історію виникнення та види черепашок, ознайомилися з послідовністю підготовки раковин перед застосуванням, навчилися виготовляти рамку для фотографії у морському стилі, дотримуючись правил техніки безпеки і виховуючи при цьому працелюбність, старанність, охайність, терплячість, економність, почуття до прекрасного,бережне ставлення до природи, розвиваючи естетичні смаки, творчу уяву, фантазію, вміння планувати і обдумувати.

ХІД ЗАНЯТТЯ

                              I.            Вступна частина.

  1. 1.    Привітання.

Треба всім нам привітатись – Добрий день !

Дружно – голосно сказати – Добрий день !

Вправо – вліво повернутись,

Туди – сюди усміхнутись – Добрий день !

Дружно всі, не відставайте,

Один з одним привітайтесь – Добрий день !

  1. 2.     Активізація уваги.

Вправа «Спіймай мій настрій»

Керівник гуртка:

Діти, зараз ми працюватимемо в парах. Ви виконуватимете дії, які я вам запропоную.

Посміхніться одне одному, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та подаруйте   своєму сусідові. «Прийміть» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя. Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, «подаруйте» цю емоцію своєму товаришеві (здивування або враження від чогось,  захоплення, зачарування, цікавість, радість).

– Настрій став кращим?

– Чого ви очікуєте від сьогоднішнього заняття?

Всі ми разом постараємося виконати ваші побажання, а для цього нам потрібно говорити чітко, слухати уважно, сидіти рівненько.

  1. 3.     Вступна бесіда.

Літо, море, пляж … А на пляжі мільйони черепашок! Кожна з них прекрасна і неповторна. Як хочеться назбирати цього багатства повну сумку і привезти додому! А щоб вони не лежали мертвим вантажем, обов’язково треба придумати їм якесь застосування!

                           II.            Основна частина.

  1. 1.     Опанування теоретичних понять.

Розповідь керівника. (Звучить аудіозапис «Шум моря»).

Щаслива пора — літо! Море, озеро, річка. Ласкаві хвилі, граючи прибережним піском, легенько виштовхують з води на берег всякі черепашки. їх багато. Великі і маленькі, гладенькі і ребристі, закручені спіралькою і майже плоскі. Білі і жовті, коричневі і сірі, з бузковим і рожевим відтінком, в крапочку. Внутрішній перламутровий шар деяких черепашок переливається райдужними кольорами.

З давніх-давен такі черепашки використовують для виготовлення перламутрових ґудзиків, як прикраси акордеонів, деяких ювелірних виробів.

От і ми сьогодні навчимося виготовляти рамку для фотографії у морському стилі «Із глибини океану…»задекоровану черепашками.

Але за традицією почнемо з історії та дізнаємося все про види черепашок.

Звідки взялися раковини і які види раковин існують?

Є версія, що черепашки з’явилися від надлишку кальцію в океані, саме в цей час з’являються перші істоти, що мають раковину.

Цілком можливо, що в першу чергу такий панцир був призначений для захисту від хижаків і з’явився у молюсків в результаті природного відбору.

Черепашки є оселею морських молюсків.

Але раковини, що лежать на березі, найчастіше порожні, тому що їх мешканці загинули.

За звичкою черепашки ми асоціюємо лише з морем. Але ж і в річках є черепашки, і в ставках, і в лісах. Всіх їх об’єднують жителі – м’якотілі тварини (молюски).

Раковина, це ні що інше, як скелет молюска, який ніколи її не покидає і сам собі будує з вапняку химерний будиночок.

Житло молюска має три захисних шари: перший – рогове покриття, він є зовнішнім шаром, друге – карбонат кальцію і третій – перламутр (карбонат кальцію, рогову речовину).

Колір раковини багато в чому залежить від того, які залози є в наявності у молюска,

Тому черепашки можуть мати різне забарвлення, мати смуги або покриті великими і дрібними цятками.

Потрапляючи на берег, а потім до нас в руки, черепашки можуть поміняти колір.

Наприклад, стати світліше. А деякі можуть незначно змінити форму і фактуру. Все це відбувається тому, що вода і сонце привносять свої корективи.

Черепашки – дивні створіння природи.

У них безліч форм і розмальовок, вони можуть бути гладкими і шорсткими, закручуватися по спіралі або бути плоскими, у виді віяла.

А ви помітили, що деякі черепашки мають дві стулки (устриці, мідії), а інші – ні?

Виявляється, розрізняють два основних види молюсків (не раковин), двостулкові і черевоногі.

Останні відносяться не тільки до морських і річкових раковин, але і до сухопутних, наприклад: равлик виноградний, польовий слимак, янтарка.

Також на березі моря можна знайти камінчики, гілочки дерев та невеликі шматочки скла  обточені водою. Все це нам також знадобиться.

Красиві вироби виходять з сухих гілок, зібраних біля моря – дерево, відполіроване водою, а потім висушене  сонцем і вітром набуває цікавого сріблястого відтінку. Зверніть увагу на композицію з цієї фотографії (демонстрація фотографії). Флористична скляна ваза, наповнена з сухими паличками і саморобний килимок з гальки, приклеєною до сітчастої основі – маленький острівець в міській квартирі, що нагадує про літню відпустку.

Ще одна ідея застосування сухих гілок, зібраних у водойми – створення декоративної рамки для фото, окантовки або прикраси настінного дзеркала.

Морські зірки. Коралові гілочки. Цей матеріал, ймовірно, доведеться купити. Морська зірка може стати і самостійною прикрасою, якщо повісити її на ланцюжок, як кулон.

Морські черепашки і вироби з черепашок в інтер’єрі.

Морські мушлі та вироби з черепашок в інтер’єрі виглядають дуже симпатично і завжди надають інтер’єру особливий настрій. Але, як і будь-який природний об’єкт в інтер’єрі, морські черепашки і вироби з черепашок досить вимогливі. Вони можуть бути гарним завершальним штрихом, а можуть справити занадто грубе враження. Головне, що слід враховувати, – морські черепашки – це природні об’єкти. У них складні вигнуті форми і натуральні кольори. Тому, відповідно до правил декору інтер’єрів, бажано римувати морські черепашки з іншим об’єктом інтер’єру.

Морська черепашка прикрашає журнальний столик з лампою, підтримуючи натуральний колорит цього куточка (мал.1).

мал.1.

Найпростіший спосіб використовувати морські черепашки в інтер’єрі – зробити з них інсталяцію. На малюнку 2 – морська черепашка органічно виглядає в інсталяції зі старих книг і вінтажної скриньки.

мал.2.

Інсталяції з морськими мушлями дуже красиві і відмінно вписуються в інтер’єр в морському стилі, більше того – вони є прикметою цього стилю. У морському стилі вони найчастіше комбінуються з морськими зірками і корабельними сувенірами – штурвалами, картами, моделями вітрильників і т.ін. (мал. 3).

мал.3.

Черепашки добре поєднуються зі склом і зі світлом – тому їх часто розміщують поряд з лампами або свічками. Такі свічники, дуже легко зробити з обридлих скляних пляшок або склянок, засипавши в них черепашки і поставивши всередину свічки (мал.4).

мал.4.

Що можна виготовити з черепашок. (Демонстрація зображень і готових робіт).

Черепашки для виробів можна використовувати в їх звичайному вигляді або попередньо розфарбувати.

Наприклад, щоб виготовити з черепашки свічку, потрібно просто розтопити парафін або віск на водяній бані, залити його в черепашку і вставити гнітик-мотузочку (мал. 5). Ось і готова стильна й оригінальна свічка!

Мал.5.

Квіти з черепашок

Це досить проста саморобка, яку неважко склеїти. Потрібні тільки черепашки і хороший клей. Черепашки склеюються таким чином, щоб утворився квітка. До речі, квітами з черепашок можна прикрасити і різні речі. Наприклад, скриньку для коштовностей. Прикрашена такими квітами скринька стане чудовим подарунком для мами!

Картини та панно з черепашок своїми руками

Дуже гарні декоративні прикраси для інтер’єру являють собою панно і картини з мушель. Для створення такої картини крім черепашок знадобляться фарби, клей і будь-які інші декоративні елементи, залежно від вашого бажання. Можна використовувати намистини і бісер, травинки, палички, пісок, тканину, гудзики … Процес створення картини або панно порадує, а результат перевершить найсміливіші очікування! Повісьте готову картину в рамку і на стіну і пишаєтеся своїм творінням!

З мушель можна виготовити прикраси. Для виготовлення біжутерії знадобляться отвори в раковинах, які можна зробити свердлом. Кращий діаметр свердла – 2мм. Перед цим бажано черепашку обмотати скотчем і свердлити поверх нього. У цьому випадку черепашка не розколеться, навіть якщо розмір її не великий. Але таку роботу краще доручити дорослому.

Рамки для фотографій, прикрашені черепашками, виглядають ніжно і освіжають фотографії. Особливо гарно виглядають в таких рамках фотографії, зроблені на морі!

Мал. 6.

 

 

Для виготовлення прикрашених черепашками рамок потрібні: власне, самі черепашки, щільний картон для рамки, лляна тканина, клей ПВА або інший, інструменти для роботи Також можна використовувати і різні намистини, морські зірки, коралові гілочки, лляну сітку і шпагат, красиві камінчики і навіть річковий пісок (мал.6).

Мал.6.

А далі все залежить тільки від фантазії. Просто експериментуйте і наклеюйте черепашки на рамку. Дивіться які фото-рамки можна виготовити: демонстрація робіт.

                       III.            Практична робота.

  1. 1.     Обробка черепашок для морських поробок.

Перш ніж використовувати черепашки для морських поробок та декорування, їх треба привести до порядку:

1 – ретельно помити;

2 – морські черепашки або будь-які інші з останками молюсків проварити в киплячій воді не менше години, інакше така черепашка буде видавати неприємний запах. І декоровану такими черепашками річ доведеться викинути. У воду можна додати трохи солі для дезінфекції.

3 – якщо у черепашки є обламані гострі краї, то їх краще обробити напилком, наждачним папером або пилочкою для нігтів.

4 – для блиску і соковитості фарб, поверхню черепашки можна змастити маслом, наприклад дитячим, але це в тому випадку, якщо ви не будете покривати роботу лаком.

Клеїти черепашки можна за допомогою клейового пістолета, але пам’ятайте, що робити це треба швидко, змінити щось буде вже практично не можливо.

Як приклеїти черепашку.

Перший варіант. Клейовим пістолетом.

При роботі з клейовим пістолетом важливо:

1 – не перегрівати клей (не залишати на довго пістолет без роботи), інакше клей жовтіє;

2 – температура сопла пістолета і клею при виході із сопла 200 градусів, можна обпекти пальці, тому будьте обережні, особливо при роботі з дрібними деталями.

Якщо Ви обпеклися, то постарайтеся швидко прибрати з пальців клей, інакше його можна буде відірвати тільки з шкірою.

Хапайтеся за мочку протилежно вуха, щоб угамувати біль (старовинний бабусин рецепт), а потім змастіть відповідної маззю.

Але є другий варіант, більш безпечний.

Клеїти на силіконовий клей або клей «Дракон», він сохне досить довго і Ви можете замінити ту чи іншу деталь в композиції або встигнути викласти її всю. Силіконового клею треба наносити стільки, щоб черепашки потопали в ньому.

Третій варіант.

При відсутності раніше запропонованих клеїв, скористайтеся третім варіантом. Візьміть прозорий клей «Момент». Він теж підходить. У цьому випадку навіть якщо черепашка приклеєна не на своє місце, то її можна дуже акуратно відірвати, почистити і приклеїти заново.

А зараз давайте перевіримо чи всі необхідні для роботи інструменти у нас є.

  1. 2.     Казка про інструменти.

Жили-були у шухляді письмового столу клей, пензлик, ножиці, простий олівець, кольорові олівці, папір та лінійка. Щодня вони сперечалися між собою, хто з них найпотрібніший, найголовніший.

Якось шухляду хтось висунув, і її мешканці побачили свого господаря — хлопчика. Він вийняв їх усіх і почав працювати. Брав олівець і креслив ним під лінійку. Потім вирізував окремі деталі і наклеював їх на аркуш паперу. Вийшов гарний орнамент. Окремі його деталі розфарбував кольоровими олівцями. Усі залишилися задоволені, бо зрозуміли, що найголовніша тут людина, її вмілі руки.

Отож, коли клей, ножиці, олівці, папір, пензлик та лінійка знову повернулися в шухляду, сперечатися їм вже не хотілося. Усі вони бажають, щоб ви їх швидше взяли до роботи.

Перевіримо, чи всі готові до практичної роботи.

Керівник  загадує загадки, а гуртківці показують відповіді.

1.Довгов’язий Тимішко

Біжить по вузькій доріжці,

Його сліди — твої труди. (Олівець)

2. Я без діла не лежу —

Кого хочеш загружу,

Щоб жили у мирі

Скло, пластмаса й шкіра,

Целофан, хутро й бетон,

Пінопласт, папір, картон…

розуміли, хто я? (Клей)

З клеєм працювати обережно, щоб не потрапив до очей і рота.

3. Майстер викував уміло

Два однакових ножі,

Дуже зустрічі зраділи,

Обнялись, і роз’єднати їх уже ніхто не зміг.

Підкажіть, як називати Почали відтоді їх? (Ножиці)

Правила техніки безпеки при роботі з ножицями:

Класти ножиці так , щоб вони не звисали з парти.

Не залишати ножиці у розкритому вигляді.

Не тримати ножиці кінцями вгору.

Передавати ножиці кінцями вперед.

Щоб лінія розрізу була рівною, чіткою, ножицями ріжуть не поспішаючи, повільно повертаючи папір.

4. Щоб дві крапочки рівнесенько з’єднати,

Треба її завжди мати. (Лінійка)

5. П’ять братів, п’ять силачів

Хоч і здаються малими,

Можеш все робити ними:

і писати, й майструвати…

Хто вони, зумій вгадати. (Пальці)

– Так, найголовніші в будь-якій справі — руки людини, недаремно прислів’я мовить:

Руки твої — найкращий клад,

Коли зумієш їм дати лад.

 

Виробнича гімнастика.

  1. Пальчиковi вправи (щоб пальчики були слухняні).

Привiтання пальчикiв

Руки складенi в кулачки, притиснутi один до одного. По черзi вiдгинаємо пальцi. Однаковi пальцi рук торкаються один до одного — нiби вiтаються (великий з великим, вказівний iз вказівним i т. д.). Говоримо: “Вiтаютъся великi пальцi – сховалися. Вказівні – сховалися. Середнi — сховалися. Безiменнi — сховалися. Мiзинцi – сховалися. Всi пальцi розкрилися i привiталися. Добрий день!”

 

 

  1. 4.     Демонстрація та аналіз зразка виробу.

Керівник гуртка: У мене в руках готовий виріб. Уважно розгляньте його.

  1. 5.     Розгляд і аналіз технологічної картки «Послідовність виготовлення фото-рамки «Із глибини океану…»

Технологічна послідовність виготовлення фото-рамки

«Із глибини океану…»

1. З щільного картону виготовляємо дві заготовки 20 см на 25 см.,тепер в середині прямокутників з усіх боків відміряємо по 5 см до середини і вийде в середині заготовок віконце-прямокутник.

2.

Вирізаємо рамки і віконця в середині.

3.

Намащуємо одну з сторін рамки клеєм і зверху накладаємо другу частину рамки.

4.

Кладемо на 3-5 хвилини під гніт,

щоб рамка не деформувалася.

Примітка. В цей час керівник проводить фізкультхвилинку .Додаток 1.

 

 

 

5.

Зробимо з лляної тканини деталь на 1см більшу ніж розмір рамки. Розмічання слід починати з краю, раціонально розміщувати графічні зображення, щоб економно витрачати тканину.

6.

Акуратно вирізаємо деталь.

7.

Виготовляємо «підложку» на задню частину рамки. Обводимо рамку на світлому картоні невеликої щільності і вирізаємо..

8.

Намазуємо три сторони рамки клеєм і прикладаємо на середину однієї з сторін шпагатову петельку.

9.

Приклеюємо зверху «підложку».

10.

Ну а тепер займемося одяганням рамочки. Беремо голку / шило і розпушуємо трохи краї тканини.

11.

Заготовку фото-рамки промазуємо добре з лицьового боку клеєм і накладаємо лляну тканину.

 

 

 

12.

Тепер займемося  захоплюючим, і дамо розігратися нашим фантазіям. Приступимо до декору рамки.

13.

З одного боку приклеїмо шматочок лляної тканини, потім сітку. По всій рамці зробимо з шпагату візерунки.

14.

Потім за допомогою гарячого клею приклеїмо інші предмети декору: черепашки, камінчики, морські зірки, намистинки, коралові гілочки. І ось рамочка готова, вставляємо фото і милуємося.

 

 

6. Повторення правил безпечної поведінки.

7.Самостійна практична робота гуртківців.

(Тихо звучить спокійна класична музика).

Під час самостійної практичної роботи керівник стежить за правильним виконанням завдання, в разі потреби допомагає тим,хто не зрозумів завдання. Одночасно слідкує, щоб гуртківці правильно сиділи за робочими місцями, за правильною організацією робочих місць, економним витрачанням матеріалів. Нагадує гуртківцям про охайність у виконанні роботи та дотримання правил техніки безпеки.

                       IV.            Заключна частина.

  1. 1.     Загальний підсумок та аналіз заняття із зазначенням його позитивних і негативних моментів.

Бачу, що знання, які ви сьогодні отримали на занятті, допомогли вам впоратися з практичною роботою: правильно зробити розкрій, обрати найкраще місце на виробі для прикріплення деталей декору, прикріпити мушлі до рамки, зробити зі шпагату візерунки. Молодці!

Вам сподобалося заняття?

Що сподобалося найбільше? А що було важко робити?

Будь ласка, складіть послідовність виготовлення фото-рамки.

  1. 2.     Обговорення можливості використання отриманих знань, умінь і навичок.

Як Ви думаєте, як у подальшому житті можна скористатися вмінням виготовляти рамку для фотографії у морському стилі? (Зробити подарунок друзям, рідним, знайомим.)

  1. 3.     Прибирання робочих місць.

Додатки

Додаток 1. 

Правила безпечної поведінки.

Ретельно підготуйте своє місце до роботи. Робочий інструмент і матеріал розкладайте у встановленому місці, в зручному і безпечному для користування порядку.

Роботу розпочинайте лише з дозволу керівника.

Будьте уважні, не відволікайтесь і не заважайте іншим.

Не можна працювати несправним і тупим інструментом.

Використовуйте інструмент лише за призначенням.

Не розмахуйте рукою в якій тримаєте інструмент, не кладіть його на край столу.

Тримайте в порядку і чистоті робоче місце, не захаращуйте його інструментами, відходами, сміттям.

Під час роботи будьте обережні з матеріалом.

По закінченню роботи приберіть своє робоче місце: складіть відповідний інвентар, вимийте руки.

Додаток 2.

Хвилинка відпочинку.

Сірий котик міцно спав, ( імітація дії )

Навіть пісню не співав.

Та, нарешті, пробудився (вправи для шиї )

І довкола обдивився.

Став смачненько потягатись (потягування)

І чистенько умиватись. (масаж дрібних м’язів обличчя)

Порозчісував він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

Зуби й кігті нагострив (вправи для кисті рук)

Й до комірчини побрів.( ходьба на місці)

Буде мишку полювати

І добро оберігати.

Ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сил

 

Список інформаційних джерел.

  1. Бабовал Т.Ю., Янусь С.В. Уроки трудового навчання. 2 клас. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005. – 128 с.
  2. Клавдия Моргунова. Фантазии из ракушек. Москва: ООО «Издательство «Эксмо», – 2007. – 63 с.
  3. Перевертень Г.И. Поделки  из ракушек. Москва: – Сталкер, – 2004. – 16 с.
  4. Трач С.К. Уроки образотворчого мистецтва. 2клас. Посібник для вчителя. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 96 с.
  5. http://www.e-reading-lib.org/bookreader.php/144730/Dubrovskaya_-_Applikacii_iz_kamneii_i_rakushek.html : Дубровская Н.  В. Аппликации из камней и ракушок.
  6. http://ticca.ru/morskie-rakushki-i-podelki-iz-rakushek-v-interere/
  7. http://ta-vi-ka.blogspot.com/2012/08/shell-craft.html
  8. http://mas-te.ru/podelki/podelki-iz-morskih-rakushek/
  9. http://igrushka.kz/vip56/podrak.php
  10. http://tkalez.com/chudesa-iz-vsego/obrabotka-rakushek-dlya-morskix-podelok-kak-prikleit-rakushku
  11. http://vihra.ru/podelki-dlya-detej-kak-sdelat-porosenka-iz-rakushek/