Від екології душі до екології дозвілля

 

Від екології душі до екології дозвілля.

 для учнів 10-11 кл.

Учасники: команди старшокласників, експерти,  ведуча.

Обладнання: мікрофони, таблиці, бейджики; для експертів, плакати.

 Хід програми

    Добрий день, шановні учасники та гості нашої програми. Тема цього заходу досить буденна і разом з тим доцільна і необхідна, саме Вам  — юнакам та дівчатам. Програма наша називається „Від екології душі до екології дозвілля” і протягом наступних 1,5 години я пропоную Вам спілкуватися зі мною, експертами та між собою саме на цю тему. Але спочатку давайте познайомимося. Мене звати Хорольська Лідія Леонтіївна, я методист ЦД та ЮТ. Також, сьогодні на програмі присутні експерти з різних питань: це… (представлення експертів), та безпосередньо учасники 2 команди з 4 чоловік ЗНЗ нашого міста. Мета нашої програми: сформувати уміння і навички осмислювати й оцінювати власні дії та вчинки, аналізувати, думати, а також зрозуміти важливість збереження та зміцнення власного здоров’я, по-новому подивитися на навколишній світ. Що може бути важливішим за пізнання й удосконалення самого себе?

За свої сьогоднішні вчинки ти відповідатимеш у майбутньому. Ти хотів би бути активним творцем свого майбутнього чи пливти за течією чужих планів і дій? Усвідомлення відповідальності за власне життя починається з уміння приймати відповідальне рішення, робити власний вибір. Гілель казав: „Якщо не я, то хто ж? Якщо не зараз, то коли? Якщо я не для себе, то хто ж для мене?” Звичайно, що кожний з нас бажає собі всього найкращого. Скажіть мені, будь ласка, що ви вважаєте найголовнішим у своєму житті, чого ви бажаєте собі насамперед? (відповідають). Так, я також вважаю що це здоров’я. І зараз я пропоную вам назвати чинники, які впливають на стан здоров’я людини.

Існує три групи факторів зовнішнього середовища, які впливають на здоров’я:

—         корисні для здоров’я (свіже й чисте повітря, сонце, вода);

—         шкідливі (збудники захворювань, отруйні речовини, пил);

—         фактори подвійної дії.

Чинниками здоров`я є:

— фізичні навантаження, екологія, харчування;

— шкідливі звички: тютюн, алкоголь, наркотики;

— секс: вагітність, інфекційні захворювання.

Здоров`я є: фізичне, психічне, соціальне, духовне.

Готуючись до цієї програми, я зіткнулася з вражаючою інформацією. Так, за даними Міністерства охорони здоров’я України за минулий рік підвищення рівня захворюваності й поширеності хвороб серед молоді відбулося за всіма класами хвороб. Найбільше зросла захворюваність на хвороби крові та кровотворних органів ( у 5,5 рази ), новоутворення ( у 4 рази ), хвороби сечостатевої системи ( у 2,2 рази ), почастішали ускладнення вагітності, пологів і післяпологового періоду     ( у 2, 9 рази ) природженні вади розвитку ( у 2,2 рази ).

Особливе занепокоєння викликає високий рівень захворюваності підлітків на розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкогольних напоїв, наркотичних та інших психоактивних речовин. Як ви вже помітили я почала аналізувати чинники, які впливають на стан здоров’я лбдини, а саме  — шкідливі звички. Скажіть, будь ласка, як ви вважаєте, що лежить в основі будь – якої шкідливої звички?

— Так! Правильно! В основі будь-якої шкідливої звички лежить залежність людини від будь-чого.

Залежність багатогранна. Куріння, алкоголізм, наркоманія є лише невеличкою частиною усього спектра залежностей. До них належить і залежність від їжі ліків, комп’ютера, мобільного телефона, ігрових автоматів, телевізора.

Як ви вважаєте: чим є шкідлива звичка? Так! Шкідлива звичка є однією з форм руйнівної поведінки, яка виражається у прагненні відійти від реальності.

У мене ще питання до Вас: „Як ви вважаєте на чому базується на послабленні нашого почуття самоповаги. Коли нам недобре, коли щось „не складається”, ми втягуємось і все більше і більше починаємо ненавидіти себе, але позбавитися шкідливої звички вже не в змозі. Коли у людини низька самоповага, тобто з’являються, комплекси вона починає ненавидіти себе за щось, починає змінювати ідеали, куміри, бо це їй простіше, ніж змінити, підвищити свою самооцінку.Саме про це я б хотіла зараз з вами поговорити! Уявимо собі, що тут зібралися юнаки та дівчата з досить високим рівнем самооцінки, які поважають себе, своє здоров’я, та  здоров’я, інших і, звичайно, вони не палять, не вживають, алкоголю та наркотики. Пропоную Вам протягом 5 хвилин підготувати (написати) якомога більше відповідей з негативним ставленням до тютюнопаління, алкоголя, наркотиків на пропозицію „закурити сигарету”,„випити 100 гр”.; чи „спробувати наркотик”.

Наприклад:

—         Дякую. Я скористаюсь цим, як тільки в цьому буде потреба.

—         Не схоже, щоб мені сьогодні від цього стало краще.

—         Ця гидота не для мене.

—         Мої батьки попередили мене, що вони мене вб’ють.

А через 5 хвилин кожна команда по черзі буде називати по одній відповіді. Та команда, яка наведе більше прикладів відмови отримає 1 бал (?)

… Дякую командам за відповіді.

І тепер я пропоную розібрати ці шкідливі звички окремо, так би мовити, більше детально.

 Пропоную почати з тютюнопаління.

 Історична довідка.

    Тютюн – це одна з найуживаніших рослин, яка здатна викликати залежність. Тютюн – рослина сімейства паслюнових. У дикому вигляді він росте в Америці й Австралії. Історія прилучення європейців до куріння почалося так.

Тютюн родом із Америки, історія прилучення європейців до куріння почалася так. 12 жовтня 1492 року матрос Родріго Тріана з корабля „Пінта” славнозвісної флотилії Христофора Колумба вигукнув „Попереду земля”.

Серед подарунків, що піднесли островітяни Колумбові, було сушене листя рослини „петум”. Це згорнуте листя вони курили.

У пошуках золота Колумб поплив далі на південь і 28 жовтня 1492 року зійшов на берег Куби. Мешканці зустрічали прибулих з травою для куріння, яку вони називали „сигаро”.

Після другого плавання Христофора Колумба (1493 – 1496 р.р.) насіння тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських і в період великих географічних відкриттів морськими та караванними шляхами його доставили практично в усі куточки земної кулі.

У середині 30-х років XVІІІ ст. Природознавець Карл Ліней, що класифікував тваринний і рослинний світ, дав тютюну родову назву „нікотіана” – на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав культувати тютюн. Не можна сказати, що тютюн скрізь проникав без перешкод. З релігійних і економічних мотивів у ряді країн, наприклад, в Італії, його оголосили „добавкою диявола”. Римські папи навіть пропонували відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. Для науки потомство п’яти ченців, що спіймалися на курінні, замурували живцем у монастирській стіні. В Англії за указом Єлизавети І (1585 р) курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї.

Проте, Уолтер Ролі, фаворит королеви Єлизавети, популяризував куріння тютюну. Після смерті Єлизавети правління перейшло до Якова Стюарта, який стратив Ролі, з політичних мотивів, хоч, за переказами, його покарали за куріння.

Яків І оголосив куріння шкідливим, неблагочестивим і непідходящим для цивілізованої людини заняття. Свою знамениту працю „Про шкідливість тютюну”, опубліковану в 1604 році, Яків І закінчив словами:”…звичка, на яку гидко дивитись, нестерпна для нюху, шкідлива для мозку, небезпечна для легенів…”

В Росії за царювання Михайла Федоровича звинувачених у курінні вперше карали 60 ударами палиць по ступнях, удруге – відрізали носа або вухо. Після спустошливої пожежі  в Москві 1634 року, причиною якої було куріння, його заборонили під страхом смертної кари. За Олексія Михайловича в спеціальному „Уложенні” від 1649 року було „велено всіх у кого знайдуть богопротивне зілля, брать на тортури і бити на козлі батогом доти, доки не зізнаються, звідки взяли зілля”. Приватних торговців тютюном цар велів „шмагати, засилать у далекі міста”.

В Росії торгівля тютюном і куріння дістали дозвіл у 1697 році за царювання Петра І, який сам став запеклим курцем, побувавши в Голандії. Більше того, він усіляко схиляв своїх придворних і дозволив вільно ввозити тютюн із-за кордону, наклавши, правда, на нього високе мито.

Ідея випускати цигарки виникла у лондонського торгрвця тютюном Філіпа Моріса на початку 50-х років XІX ст., коли він побачив офіцера, учасника Кримської війни, який скручував „цигарку”.

Паління набуло особливої популярності на початку XX ст. Нині паління є найрозповсюдженішою шкідливою звичкою.

Під час Світової війни цигарки поряд з їжею входять до солдатського пайка. Цигаркові компанії посилають на фронт мілйони цигарок безкоштовно. Коли солдати повертаються додому, компанії отримують сотні тисяч лояльних споживачів цигарок.

1965 р. – забороняється телевізійна реклама тютюнових виробів у Великобританії.

1966 р. – на цигаркових пачках з’являються попередження про шкідливість цигарок для здоров’я.

1971 р. – тютюнова реклама повністю забороняється у телевізійному ефірі США. Однак цигарки залишаються другим найрекламованішим продуктом після автомобілів.

1987 р. – Конгрес США забороняє паління на внутрішніх авіалініях із терміном перельоту менше ніж 2 години.

1990 р. – забороняється паління на всіх внутрішніх авіалініях, крім польотів на Аляску та Гавайї.

1990 р. – відома мережа кафе-морозиво оголошує бойкот усім товарам групи, що містять тютюн.

З історією тютюнопаління ми ознайомилися, до того ж видно, що історія ця завжди була на меті закону. Тобто, майже з самого початку це зілля намагалися  заборонити. Але ми бачимо, що вже 7 століття поспіль ці зусилля марні.

Тому зараз я пропоную командам дати відповіді на суто слов’янські питання: „Кто виноват и что делать?” Тобто я пропоную вам на деякий час стати і міністром охорони здоров’я, і міністром торгівлі, і психологами і юристами. А оцінити ваші відповіді надається право експерту з питань захворюваності на залежність від тютюну,  лікарю-наркологу.

Давайте з’ясуємо: чому ж таки наша молодь починає палити і марнувати свою молодість та здоров’я і як цьому можна запобігти. Я хочу, щоб саме ви відповіли на ці запитання. Щоб не старше покоління докучало Вам своїми настановами, а Ви самі дійшли висновків і поділилися з нами своїми думками. (Командам дається 5 хвилин. Після цього виступає лікар-нарколог і присуджує 1 бал команді, чиї відповіді вважає найдоцільнішими).

Я вважаю, що з тютюнопалінням ми трішечки розібралися і тому пропоную перейти до розгляду проблеми алкоголізму.

Історична довідка

Із прадавніх часів алкоголь називають викрадачем розуму. Як свідчать вчені, про властивості спиртних напоїв людям було відомо ще близько 10 тисяч років тому. Відомий мандрівник Міклухо Маклай спостерігав з папуасами Нової Гвинеї, які ще не вміли добувати вогонь, але вже володіли прийомами приготування хмільниїх напоїв.

Історія не зберегла для наших нащадків ім’япершої людини, яка відкрила для світу алкоголь. Однак археологічні дослідження переконливо доводять, що властивості алкоголюбули відомі людям ще за часів первісного суспільства. Винахідники спирту, імовірно, були настільки його незвичайними властивостями, що дали йому поетичну назву „алкоголь” (ніжний, благородний).Деякі алхіміки охрестили його „вогненою водою” та „          „ водою життя” позаяк людина після вживання алкоголя набувала відчуття молодості, здоров’я, ставала веселою, жвавою. Однак незабаром прийшло розчарування: „вода життя” по-злому пожартувала над людиною, свідомість якої виявилась задурманеною, а блаженство несправжнім, уявним. І тоді вчені та лікарі перейменували алкоголь у „воду смерті”.

Тепер стосовно іншого винаходу – вина.

Особливого поширення вино набуло у Греції, де виноград почали культивувати з 4 тисячоліття до нашої ери. Покровителем виноградарства та виробництва у греків був бог Діоніс, син Зевса. Аналогічно в Римі – Вакх та Бахус. На честь Діоніса влаштовувалися сценізовані дійства під гаслом „Помолимося Діонісу”. П’яні розгули одержали назву „вакханалії” на честь бога вина та розгулів. Греки, як правило, молилися богу Діонісу і пили розбавлене водою виноградне вино. Так воно краще тамувало спрагу і людина не п’яніла.

Чистий спирт отримали араби в V-VІ ст. Вони назвали його „алкоголем”.

Біологічний вплив алкоголю.

Механізм дії алкоголю до примітивності простий. Діючою основою всіх алкогольних напоїв є винний спирт С2Н5ОН (етанол), який викликає сп’яніння. Ужитий етано надходить до кори головного мозку і пригнічує центри, що відповідають за вияв почуттів. П’яні люди не контролюють свої дії і роблять необдумані вчинки, які нерідко закінчуються трагічно. Ще І.П. Павлов довів, що навіть невеликі дози спиртного послаблюють внутрішні гальмівні зв’язки кори великих півкуль головного мозку. Цим і пояснюється виникнення самовпевненості, зниження критичної самооцінки. І цей стан приваблює підлітків та юнаків. Але ми з Вами, як і кожна свідома людина знає, що то є самообман та омана. Насправді, повернення до реальності є завжди болючішим, бо проблеми, які намагаються усунути за допомогою алкоголю залишаються не вирішеними. Чи не краще самому контролювати власні звички, замість того, щоб вони керували тобою? Адже тобі дано одне життя і чому б не прожити його повноцінно? Як Ви вважаєте? Зараз я пропоную Вам підготувати відповідь на такі питання:

”Я можу зрозуміти, коли людина п’є, якщо …” і „Вживати алкогольні напої шкідливо, тому що …” Обгрунтуйте, будь ласка, свої відповіді. На це Вам дається 5 хвилин.

… Ці питання ми з’ясували. Тепер давайте спробуємо з’ясувати причини, що призводять до пияцтва.

Наприклад:

— об`єктивні: колектив, сім`я, реклама;

— суб`єктивні: самоутвердження, переживання, спадковість.

1. Назвіть місця, де можна зіткнутися з алкоголем?

— вилазка на природу,

— дискотека,

— у друзів,

— домашня компанія (гості, родичі, традиція).

І тепер я хочу щоб Ви відповіли мені на питання: „Як ви вважаєте, чи треба забороняти продаж алкогольних напоїв? Обмежити їх продаж віковими категоріями більш суворо? чи взагалі ввести „сухий закон? Чи буде від цього сенс? Як ви вважаєте: кого більше суворо повинен карати закон: того хто рекламує алкогольні вироби, продавця чи неповнолітнього споживача?

Відповіді прошу прокоментувати юриста …

… Дякуємо юристові за коментарі. Таким чином, дійшли до розгляду наступної проблеми: наркозалежності. Ця проблема соціальна і виникла також досить давно.

 

Історична довідка.

 Наркоманія – це загальна назва хвороби, зумовленої прийомом не в медичних цілях лікарських або інших речовин (природних або штучних) для отримання специфічних переживань. Наркоманія проявляється звичкою та непереборним потягом до повторення прийому цих речовин у зв’язку зі стійкою залежністю від них.

Термін „наркоманія” походить від грецьких слів „narko” – заціпеніння , оніміння і „mania” – безумство, пристрасть, потяг.

Як з’явилися наркотики?

Багато істориків доводять, що людина про наркотики дізналася давно.

Археологи ватановили, що плантації маку поблизу Боденського озера в Північній Європі були ще в бронзовому сторіччі. Ще в V сторіччі до нашої ери Геродот, розповідаючи про побут одного зі скіфських племен на північному узбережжі Каспійського моря, повідомляв: „Вони сідали навколо дерева, кидали в розведене вогнище невідомі плоди, дим яких викликав стан „сп’яніння”. Батьківщина маку – Мала Азія. Звідси культура маку задовго до нової ери перекочувала в Грецію і Середземномор’я. Через Персію, далі на Схід культура опіумного маку поширилася завдяки арабам – торговцям, а найбільшого поширення набуло у Китаї ХХ сторіччя нашої ери. Завозився мак у Китай спершу з Індії, а потім з Португалії.

У XVІІ сторіччі голландці почали добавляти опіум ( „opium”-сік ) у тютюн. 1800 року китайський імператор заборонив продаж опіуму для паління, але Англія і Голландія продовжували контрабандний ввіз у Китай величезної кількості опіуму. Спроба захистити країну від завезення опіуму призвела до „опіумних війн” Китаю з Францією і Англією. Після поразки Китай був змушений надати право іншим державам завозити опіум. Лише в XІX сторіччі, після поразки у війні з Японією, що була результатом опіумної манії серед солдатів, уряд знову розпочав боротьбу з палінням опіуму.

Завезення його в Китай припинилося.

На початку XVІІ ст. В Європі з’явилися перші наукові праці про наркоманію. Сам термін „наркоманія” спочатку прирівнювався до поняття „погана звичка”, а значення „патологічна залежність” він набув значно пізніше. В Європі наприкінці XІX – на початку ХХ сторіччя спостерігається спалах зростання інтересу до вжитку гашишу серед творчої інтелігенції, що певною мірою був спричинений „опіумними” війнами та імміграцією китайців у США. Де Лакруа, Дюма, Бальзак, Флобер відвідували відомий „Клуб гашистів” на острові Сен-Луї.

У Франції усі починають захплюватися абсентом настойкою з полину, що має наркотичну дію.

До наркоманів зарахували і Сальвадора Далі. У своїх „вигаданих спогадах” художник описав власні надприродні „сновидіння” із символічним змістом. Його роботи не піддаються логіці, вони знаходяться на рівні несвідомого, проте сам Далі заперечував свою пристрасть до наркотиків і стверджував:”Геній – це вміння бачити в одному предметі інший. Фантастичне виростає з реального і нагороджується в результаті творчого натхнення”.

Причини виникнення наркоманії.

Одна із причин наркоманії, яка має давнє коріння, — неправильне використання лікарських препаратів.

Ще на початку нашої ери арабський вчений Авіценна рекомендував сік маку при розладах кишкового тракту і хворобах очей. І сам помер від передозування опіуму. В Європі опіумні препарати використовували для лікування інфекцій віспи, ниркових коліках, туберкульозу, дизентерії, при головному болі. На початку XІX сторіччя німецький хімік – фармацевт  Фрідріх Сертюрнер відкрив морфін, який стали застосовувати як наркоз.

Морфін замінили кокаїном, а кокаїн – героїном. Коли стало відомо, що ці преперати призводять до наркоманії, їх заборонили в медичній практиці.

Скажіть мені, будь ласка, чому, на вашу думку, молодь починає вживати наркотики? Давайте кожному надамо слово і Ви, буквально, одним реченням спробуєте дати відповідь на це питання. (відповідають).

Так! Звичайно. Суть наркоманії полягає у тому, щоб змінити свій психічний стан. Незалежно від того, за яких обставин підліток почав уживати психотропні речовини – мета його змінити свій психологічний стан. Тому знайти причини наркоманії – це означає відповісти на запитання: чому людина хоче змінити свій психологічний стан саме штучним (хімічним) шляхом. Відповідно, тяга підлітка до вживання наркотичних речовин є симптомом загальних особистих негараздів.

Як ви вважаєте: якщо підліток починає вживати наркотики це частіше буває випадково чи практично ніколи не буває випадковим?(відповідають). Зараз Вам будуть дані два описові портрети підлітків. Вони дещо різні. Завдання буде таким. Виділити декілька характерних рис психотипу даного вам підлітка. Наприклад: „забобонний”  чи навпаки „чітко знає мету”, „піддається впливу” чи „уміє досягти мети,” „важко приймає рішення” чи „готовий переконати іншого”, „невизначений”, „низька самоповага”, „відсутність мети”, „самоповага”, „впевнений у собі”.

Тепер коли ви визначилися з оцінками психологічного стану підлітків пропоную Вам уявити їх у певній ситуації.

„Товариш Вашого підлітка приводить його в компанію молоді, де усі вживають „травку”. Ваш підліток ніколи не курив „травку”, але йому пропонують як засіб влитися в компанію.

Програйте, будь ласка, ситуацію з позиції підлітка з низькою і високою самооцінкою. Тепер, узагальнюючи і підсумовуючи усе раніше сказане Вами, давайте зробимо висновок.

Чому починають?

— реклама,

— низька самоповага,

— сімейні негаразди,

— друзі.

Чому вживають?

— бажання змінити психічний стан,

— бажання бути крутим,

— втеча від проблеми.

Які наслідки?

— втрата здоров`я,

— розлад з сім`єю,

— втрата фінансів,

— кримінальна відповідальність.

Ваші відповіді прошу прокоментувати психолога…

Звертаючись до схеми, яку ми зобразили на початку нашої програми, ми бачимо, що наступними складовими є секс та пов’язані з ним наслідки. Проблема ця досить серйозна і довгі роки ця тема була закритою. Але замовчування не означає відсутності проблеми. Однією із головних проблем пов’язаних з сексом є СНІД. Давайте пригадаємо що таке ВІЛ СНІД. ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) – це вірус, який руйнує клітини організму, що відповідають за опірність інфекційним захворюванням.

В організмі людини ВІЛ спричиняє смертельне інфекційне захворювання, що в міжнародній практиці називають терміном „ВІЛ – інфекція”. ВІЛ – інфекція розвивається повільно: серйозні порушення здоров’я можуть виявитися тільки через 5-12 років. До того часу може й не бути ніяких симптомів, але вірус вже може передаватися від людини до людини. Людина, заражена ВІЛ, називається інфікованою ВІЛ. Вона має вигляд звичайної здорової людини, але деякі біологічні рідини її організму можуть заражати інших людей, якщо не вжити запобіжних заходів.

Скажіть мені, будь ласка, чи знаєте Ви, як довго може тривати хвороба? Так! Хвороба триває довго. Має декілька стадій, останню з них із різноманітними кліничними виявами називають „синдромом набутого імунодефіциту” (СНІД). Тільки за зовнішнім виглядом людини не можна визначити, інфікована на ВІЛ чи ні.

Шляхи зараження ВІЛ:

1) через кров:

— під час переливання крові;

— наркомани, які користуються одним шприцем;

— пошкодження шкіри або слизистої оболонки нестерильним медичним чи косметичним інструментом;

— під час спільного використання з інфікованою людиною лез для гоління та зубних щіток;

2) статевий:

— секс без презервативу;

3) від матері до дитини:

— годування грудним молоком;

— від інфікованої матері під час вагітності.

Ми з вами вже з’ясували, як передається вірус. І практично з’ясували, що це – кров, сперма, вагінальні виділення та молоко при грудному вигодовуванні. У цих біологічних речовинах концентрація вірусу достатня для зараження. Як Ви вважаєте, чи всі біологічні речовини ми згадали? Крім зазначених рідин ВІЛ також виділено в:

—         сечі;

—         слині;

—         сльозах.

Концентрація вірусу в цих рідинах дуже низько, але вони небезпечні тільки в дуже великому об’ємі.

Ще хочу додати, що ВІЛ не виділено в:

—         поті;

—         фекаліях;

—         вушній сірці.

Виходячи з цього ми бачимо, що існує різна міра ризику заразитися  ВІЛ. Давайте спробуємо з’ясувати у чому полягає, або від чого залежить рівень ризику.

1) Високий ризик:

— секс без презервативу;

2) Середній ризик:

— секс з презервативом;

3) Низький рівень:

— «французький поцілунок»;

4) Безпечно:

— без обміну слиною,

— поцілунки, обійми,

— масаж.

А зараз пропоную Вам бліц-турнір з метою виявлення рівня обізнаності на цю тему. Відповідати потрібно миттєво, за кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал:

1. Що таке ВІЛ?

ВІЛ – Вірус Імунодефіциту людини, котрий призводить до розвитку ВІЛ – інфекції та захворювань на СНІД.

2. Що таке ВІЛ – інфекція?

ВІЛ – інфекція – це захворювання, викликане ВІЛ.

3. Що таке СНІД?

СНІД (Синдром набутого імунодефіциту) – остання стадія ВІЛ –   інфекція.

4. Яка ситуація в Україні?

У списку країн, які є лідерами за поширенням епідемії Україна займає одне з перших місць.

5. Як люди заражаються ВІЛ?

ВІЛ передається лише від людини. Шляхи передачі обмежені: не можна заразитися через повітря, харчі й воду, побутові предмети, рукостискання, та й комахи – кровососи (наприклад, комарі) не „переносять” вірус.

—         статевим шляхом, тобто при проникаючому статевому акті; коли презерватив не використовується або рветься.

—         через кров, тобто при різних діях, пов’язаних із ушкодженням шкіри чи слизової оболонки здорової людини нестерильним інструментом; при переливанні крові чи її продуктів; при пересадці органів та тканин, інфікованих ВІЛ;

—         від інфікованої матері (25-30%) ВІЛ може потрапити в організм дитини під час вагітності, пологів чи годування грудним молоком.

6. Що таке „небезпечний” і  „безпечний” секс?

—  „небезпечним” називається проникаючий статевий акт, не захищений презервативом.

— „безпечний” чи більш безпечний секс – це непроникаючий секс або секс із використанням презерватива.

7. Де можна анонімно здати аналізи? (кабінет довіри).

— анонімне обстеження на ВІЛ / СНІД можна пройти: м. Кременчук, вул. Павлова 2, 3-тя міська лікарня.    т. (266) 5-36-25; або м. Полтава, пров. Госпітальний,5; т. (222) 7-93-22 Вам зобов’язані безкоштовно та анонімно зробити аналіз на антитіла до ВІЛ (Закон України про запобігання захворюваності на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення від 15.11.2001: Розд. 9,ст. 7, пар. 5 и ст. 8, пар.1).

8. Чи існує в Україні відповідальність за розголошення таємниці діагнозу?

В Україні діє спеціальний закон, пов’язаний з ВІЛ/СНІД. Він передбачає карну відповідальність мед. Працівників за розголошення таємниці діагнозу.

9. Чи захищає закон права людей, інфікованих ВІЛ?

В Україні немає законів, які дискримінують людей, що живуть з ВІЛ, або обмежують їхні права. Вони мають право звертатися за медичною допомогою як до спеціалізованих, так і до будь-яких інших медичних закладів, вчитися, працювати та вести звичайний спосіб життя.

10. Як проявляється захворювання?

ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання. Через ці ознаки нездоров’я з’являються не відразу, а через 5-7 років після зараження. Перші ознаки розвитку хвороби – втомлюваність, загальна слабкість та збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це означає, що  почався СНІД!

11. Який ефект лікування та вірогідність одужання? Ліки, які діють на ВІЛ, „послаблюють” вірус та його здатність розмножуватися. Ці препарати не дозволяють ВІЛ-інфекції перейти в стадію СНІД; разом з тим, повністю знищити ВІЛ вони не можуть.

12. Який стан розробки медичних препаратів на даний момент?

Противірусні препарати випускають зарубіжні фармацевтичні компанії. Україна не має власного виробництва. Ціна їх висока, тому в ряді країн випускають, так звані, генетики, тобто ліки-аналоги фірмових розробок.

Дякую командам за відповіді і прокоментувати відповіді та підсумувати цю тему я запрошую лікаря-гінеколога …

… Знов таки, повертаючись до початку нашої програми і дивлячись на таблицю 1, ми бачимо що в нас залишилися без коментарів чинники: харчування та екологія. Але це також дуже важливі проблеми і обговорення їх потребує багато часу, тому я хочу просто зачитати „Поради тим, хто хоче стати довгожителем”.

  1. Часто спілкуйтеся: дослідження свідчать, що люди, які часто зустрічаються з друзями, вдвічі менше хворіють порівняно з теми, хто уникає спілкування.
  2. Посміхайтеся: сміх посилює імунну систему, спалює калорії та покращує загальне самопочуття.
  3. Вирощуйте квіти: рослини очищують повітря у кімнаті, насичуючи його киснем.
  4. Уникайте вживання спиртних напоїв, не запивайте міцні напої водою.
  5. Не сидіть нерухомо біля телевізора: намагайтеся виконувати які-небудь рухи; якщо є необхідність сказати що-небудь людині, яка знаходиться в іншій кімнаті, не кричить, а підійдіть до співрозмовника; медики стверджують, що 6 хвилин ходьби сходами щоденно продовжують життя людини на 2 роки.
  6. Уникайте стресів: у цьому Вам допоможуть три прості правила-дихайте нормально, повільно, легко; стежте за поставою; контролюйте свої дії-навіть якщо все безнадійно погано, лише ви самі зможете змінити ситуацію;
  7. Перед тим як лягати спати, зробіть 50-100 присідань 20-40 помахів руками.
  8. Вранці не піднімайтеся з ліжка надто різко: за ніч поміж хребцями накопичується рідина, тому, прокинувшись, необхідно кілька разів „потягнутися”, щоб дати можливість хребту „прокинутися”.

 

  1. Мийте руки: про велику кількість мікроорганізмів, що спричиняють хвороби, добре відомо всім, але нерідко ми нехтуємо цим правилом.

10.Вживайте часник щодня: за даними вчених, що денне вживання половинки головки часнику скорочує ризик серцевих захворювань.

11. Вживайте продукти, що містить вітамін Є: ті, хто вживає їжу з великим вмістом цього вітаміну, живе довше, уникаючи серцевих захворювань.

12. Прибирайте на кухні: після вживання їжі одразу не сідайте, не лягайте відпочивати; корисно 15 хвилин прибрати на кухні, що відразу сприяє згоранню 40 калорій.

13. Не пийте жирне молоко: пийте молоко із меншим вмістом жиру, натомість вживайте більше салатів, використовуйте оливкову олію.

14. Не вживайте сухі напівфабрикати (напр. „Швидкосуп”, „Мівіна”, і т.д.) намагайтеся їсти більше натуральні продукти харчування: картоплю, цибулю, моркву, м’ясо, овочі, рибу, яйця, рослинні жири.

На цьому я з Вами прощаюся. Всім дякую і

пам’ятайте, перефразувавши відомий вислів можна сказати і це правильно! „Що життя і здоров’я кожного – це справа кожного”. Вибір за Вами. На все добре!