Палеонтологічні відкриття гуртківців «ЛевенгукА»
Палеонтологічні відкриття гуртківців «ЛевенгукА». Початок…
На намивних пісках околиць м. Горішні Плавні часто знаходять скам’янілості, зокрема і зуби акул. Це на перший погляд дивно, оскільки русло Дніпра формувалося в четвертинний період (~ 12 тис. років тому), а скам’янілі останки належать тваринам, які існували в палеозої (55-35 млн років тому). Однак це можна пояснити розмиванням водними потоками річки Дніпро палеогенових відкладень, які зустрічалися на її шляху. Крім того, наявність серед скам’янілостей останків морських кісткових риб і акул свідчить про те, що 320-66,5 млн років тому за часів Мезозою та Палеогенового періоду Кайнозою околиці м. Горішні Плавні були дном давнього океану Тетіс. Не вірити?!
До участі у палеонтологічній екскурсії на намивні піски за центральним ринком міста у подібну інформацію не вірили і деякі із вихованців студії біологічного малюнку «Левенгук» Центру дитячої та юнацької творчості нашого міста. Батьки деяких дітей навіть сміялися, що керівник студії Валерій Вікторович Калашник звечора загорне декілька зубів прадавніх акул у пісок, а зранку за мітками вдасть випадковість знахідки, тому діти уважно слідкували за керівником групи під час пошуків. Та всі підозри і недовіра скільчилися, коли перші знахідки опинилися у руках дітей.
Зуби акул, що знаходять на намивних пісках належать представникам чотирьох родів: Lamna (оселедцева акула), Odontaspis (піщана акула), Striatolamia та Otodus (вимерлі роди акул). Зуби, знайдені вихованцями студії біологічного малюнку «Левенгук», які вони вже можуть назвати «фосиліями» (викопними рештками фауни), що відноситься до роду Striatolamia, стали об’єктами для вивчення та біологічного малюнка.
З екскурсії всі учасники експедиції забрали додому не лише гарні враження і вітамін D, отриманий під сонячними ваннами, але й зуби первісних акул та чітке переконання, що палеонтологія ближче ніж ми думаємо.
Далі буде! Приєднуйтеся….